Technika ta bywa u nas nazywana analizą sieciową, lub analizą sieci społecznych (por. red. Manterys i Woroniecka 2004) co, w mojej ocenie, sugerować może zawężoną jej użyteczność, z tego powodu pozostanę przy swoim: „analiza sieci powiązań” – i tak chodzi tutaj o opis techniki a nie całej teorii.
Jest to jedna z opisowych technik analitycznych (Pherson i Pherson 2013), pozwalających zwizualizować sytuację. Analizę zawsze przeprowadzamy mając w tyle głowy nasz obiekt i do niego, jako głównego węzła odnosimy całość. Pamiętamy, że przez obiekt rozumiemy: osobę, miejsce, sytuację, lub zdarzenie, a opierając się o definicję, jest to więc albo cel zainteresowania operacyjnego, albo punkt wykorzystania środków techniki operacyjnej.
W tym kontekście ujmowana analiza sieci powiązań wspomaga procesy identyfikacji powiązań między obiektem i otoczeniem, oraz relacji, może być wykorzystana do opisu:
- łańcucha dowodzenia
- organizacji
- kontroli
- łańcucha komunikacji
- przepływów finansowych
- oraz wszystkiego, co można zamknąć w schemacie transakcji/interakcji
Pracując na materiale taka sieć może nie rzucać się w oczy, zwłaszcza jeśli materiał jest stosunkowo obszerny (np. relacje rodzin i klanów arabskich operujących na Bliskim Wschodzie - dzięki tej technice można całkiem trafnie określić np. sukcesję, lub wagę danej osoby, albo z innej dyscypliny zbiór kredytobiorców danej instytucji finansowej - dzięki tej technice można określić gdzie wystepuje prawdopodobieństwo fraudów), gdzie nie ogarniemy jednym spojrzeniem wszystkich składowych (każdy taki istotny element nazwiemy „węzłem”). W ten sposób ujęcie całości dostarczy nam informacji pozwalających z ogólnego obrazu i obszernego materiału informacyjnego wyłonić następujące role:
- liderów
- facylitatorów
- brokerów
- zasoby, np. źródła finansowania, ale także możliwości
- inne kluczowe elementy uzupełniające analizę (np. motywy, zaszłości)
Dzięki graficznemu przedstawieniu zarówno powiązania, jak i działania stają się wyraźniejsze, bardziej konkretnie osadzone. Taka analiza może być szczególnie użyteczna na polu:
a/ szeroko rozumianym prawno-administracyjnym (np. określenie które komórki organizacji są zbędne, które są przeciążone, które mogą być dociążone, jakie przepisy się znoszą, które wymagają usupełnienia etc.)
b/ przeciwdziałania zagrożeniom (np. wykrycie potencjalnych kierunków takich zdarzeń jak terroryzm, fraudy itp.)
c/ w wywiadzie – państwowym specjalnym i policyjnym, prywatnym, np. zleceniach od biznesu (punkt b rozszerzony o prewencyjną analizę sytuacji i dochodzenie, oraz prognozowanie)