W miejscu tym prezentuję pełne opracowanie publikacji: Kontakty poufne wywiadu zagranicznego KGB i praca z nimi, poświęconej jednemu z narzędzi, jakie wywiad wykorzystuje do pozyskiwania informacji i wywierania wpływu na określone osoby lub ośrodki. Materiał przedstawia temat z perspektywy operacyjnej, zawiera zarówno reguły gry, jak i przykłady wykorzystania, w tym omówienie błędów.
O wartości publlkacji, stanowi wprowadzenie do pola percepcyjnnego figury źródła poufnego, czyli niesformalizowanego werbunkiem kontaktu informacyjnego, którego prowadzenie przez doświadczonego oficera, może doprowadzić do szkód nie mniejszych, niż działania wykonywane z pozycji agenturalnej.
* Warto przez pryzmat publikacji spojrzeć na ważne i krytyczne dla państwa wydarzenia, ustawy i inne działania - czy możliwy jest udział strony trzeciej?
* Warto spojrzeć na rezultaty (nie deklarowane intencje) podejmowanych przez polityków działań - czy możliwe, że ktoś z ich otoczenia ich inspiruje?
* Warto przyjrzeć się ustawom, które nie były korzystne dla Polski (w ogóle dobrze by było, aby pojawił się zwyczaj nie tylko podpisywania ustaw, ale także załączania wykazu osób i podmiotów zaangażowanych w ich tworzenie) - czy możliwe jest aby pośród tych osób lub otoczenia był ktoś zaangażowany w relacje ze stroną trzecią (niekoniecznie przecież ze Wschodu)?
* Warto sopjrzeć na anomalie (jak np. "zniknięcie" polityka na z kontroli na jakiś czas) - dlaczego i po co do tego doszło?
* Warto spojrzeć na aktywność osób o rozpoznanych wzorcach działania. Na przykład, kiedy obcokrajowiec bierze ślub z polską obywatelką, a choćby i kilkadziesiąt lat starszą, przybiera jej nazwisko, możliwe, że spolszcza imię, po czym działa już sobie swobodnie na terenie Polski, spotyka się z ludźmi załatwia interesy, bywa - gdzie bywa, kto też tam bywa, czy w tym samym czasie, czy korzysta z tych samych usług lub rzeczy etc.?).
* Warto wreszcie spojrzeć na treść skryptu także w kontekście pojęcia lobbingu, idealnie wpisującego się przecież w reguły pracy z kontaktami poufnymi.
Oczywiście, banalne. A jednak niektóre z tych banałów nie doczekały się niczego - vide okreslenie prawne lobbingu.
Załączam oryginalny materiał i pełne opracowanie.
(ikony artykułu w sekcji,
wrak TU154 w Smoleńsku, fot. Sergey Ponomarev,
dwóch losowo dobranych polityków, fot. Sławomir Kamiński, cytat za: gazeta.pl)