Analityka - ostatniastacja.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Analityka

Otaczający nas świat jest niezmiennie źródłem nieskończonej inspiracji, którą można odnaleźć wydawałoby się w bardzo odległych obszarach. Przy swojej całej złożoności jest jednak przede wszystkim źródłem infomracji. Ten dział powstał po to, by dzielić się różnego rodzaju strategiami, narzędziamy, czy pomysłami ułatwiającymi odnalezienie się w kontakcie z informacją, zarządzanie informacją i wreszcie podejmowanie decyzji.

***

Publikowany w celach edukacyjnych, pełen przekład, podręcznika analityki wywiadowczej, wykorzystywanego m.in. przez CIA. Praca poświęcona jest z jednej strony złudzeniom poznawczym, zakłócającym nasze postrzeganie rzeczywistości i podejmowanie decyzji, z drugiej zaś dostarcza narzędzia pozwalające nimi zarządzać.

Publikowany w celach edukacyjnych, pełen przekład, podręcznika analityki dezinformacji, wykorzystywanego przez KGB i służby bratnie. Praca poświęcona jest z szeroko pojętemu wykrywaniu dezinformacji w informacjach wywiadowczych, sprawozdaniach źródeł, dokumentach, komunikatach strony przeciwnej etc. W mojej ocenie praca ciekawa i mimo, iż leciwa już, wciąż jak najbardziej aktualna.

Wpis przybliża proste, ale nieoczywiste i bardzo pomocne narzędzie, pozwalające ustrukturalizować problem i skuteczniej podjąć decyzję w jego zakresie. Niby zwykłe za i przeciw, a jednak spisane na kartce nie znikają "sprzed oczu". Przy okazji jest to wprowadzenie do szerszego artykulu poświęconego metodzie Pro Con Fix, który wkrótce.

Artykuł prezentujący, czym jest analiza SWOT, jak wygląda jej przygotowanie oraz jak można wykorzystać ją przy planowaniu przedsięwzięć związanych z przygotowaniami do trudnych czasów. Z naszego przykładu wynika, że bimbrownia nie jest złym pomysłem.
Analiza sieci powiązań

We wpisie opisana została jedna ze strukturyzowanych technik analitycznych. Jest to metoda polegająca na wizualizacji zarówno elementów/węzłów danej sytuacji, jak i relacji między nimi. Jakkolwiek sama w sobie może prowadzić do trafnych predykcji, w mojej ocenie główną jej zaletą jest zwrócenie uwagi na to, czego w dostepnych informacjach, na pierwszy rzut oka może brakować.
Drzewa decyzyjne / Schematy rozwoju zdarzeń

Wpis przybliża technikę pozwalającą nadać strukturę i ramy problemom analitycznym. Jest to technika wizualizacyjna, w formie diagramu, który przedstawia wybory i potencjalne rezultaty wyborów. Jej główną zaletą jest zwiększenie efektywności przy określaniu potencjalnych kierunków rozwoju złożonych sytuacji.

Reguły pomyślane dla początkujących adeptów rzemiosła, stanowiące coś na kształt podręcznych wskazówek, pomocnych w ramach codziennej rutyny. Przydatne tam, gdzie trzeba poddać analizie jakiś problem, rezultatem czego miałby być konkretny, czytelny i wystarczająco treściwy raport. Zbiór wskazówek, nie ścisłych reguł.
Wskaźnik bazowy

Jednym z ryzyk ocen wywiadowczych, jest nieprawidłowe wnioskowanie, na skutek pominięcia danych, które pozornie nie łączą się z konkretnym  przypadkiem. Takim zbiorem informacji jest wiedza historyczna o sytuacji i przebiegach, kontekst, lub precyzyjnie: wskaźnik bazowy. Artykuł prezentuje zagadnienie.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego